Orangutanai ir kava – kas tarp jų bendra?

straipsnis

„Kiekvieną kartą, kai naudojame muilą su palmių aliejumi, kai veidus tepame kremu, kurio sudėtyje jo yra, turėtume galvoti apie nykstančius Sumatra miškus ir juose žūvančius orangutanus, – sako iš salos Indonezijoje neseniai grįžęs kavos namų VERO COFFEE HOUSE įkūrėjas Darius Vėželis. Jo kelionės tikslas – lietuviams atvežti Sumatros saloje augančią kavą, kuri dalyvauja ORANG UTAN COFFEE projekte. Kiekvienas, ją perkantis, turi galimybę prisidėti prie orangutanų sveikatos ir laisvės. O gal netgi išgelbėti vieno iš jų gyvybę.

OrangutanasPusiaujo Smaragdas. Tokį pavadinimą XIX amžiaus pabaigoje buvo gavusi Sumatra sala Indonezijoje. Po atogrąžų miškuos klajojo leopardai, medžiuose šokinėjo gorilos ir garsieji Sumatros orangutanai, prie vandenų maurojo raganosiai. Šiandien  miškai ištuštėję, o laukinės gamtos grožį ir įvairovę pasiglemžė žmogus, nusprendęs džiungles pakeisti surikiuotais palmių laukais.Kavamedzio zydejimas

Šiuo metu Sumatros saloje laisvai gyvena tik apie 6700 orangutangų.  Sumatros ir Borneo salos yra vienintelės vietos pasaulyje, kur galima pamatyti, kaip šie primatai keliauja medžiais ir jų viršūnėse suka namus. „Indonezijos valdžia yra uždraudusi orangutanus gaudyti, medžioti, tačiau vietos gyventojai taisyklių ne visada laikosi. Būna, nušauna mamą, pagauna mažylį ir pririša jį už virvės šalia namų arba parduoda“, – pasakoja D. Vėželis ir primena, kad palikuonių šie gyvūnai sulaukia ne kasmet – mažyliai gimsta kartą per 8 ar 9 metus, dėl tos priežasties populiacija vystosi lėtai.Orangutanu klinika

Šveicarė Regina Frey 1973-aisiais Sumatros saloje, Bukit Lawango kaime, netoli Madano miesto įkūrė orangutanų reabilitacijos centrą. Šiandien šiai moteriai jau 76-eri, tačiau ji vis dar dega idėja orangutanus grąžinti į jų gimtąsias vietas, išmokyti juos gyventi laisvėje. Daugybę metų saloje gyvenanti, indoneziečių kalbą išmokusi šveicarė aktyviai dalyvauja SCOP (“Sumatran Orangutan Conservation Program”) programoje. Viena iš programos krypčių – ORANG UTAN COFFEE projektas. Ši programa skatina ūkininkus natūraliai, be jokių chemikalų  auginti kavą,   investuoti į kokybišką kavos apdirbimą. Taigi, laimėtojai yra visi – ūkininkai, prisidedantys  prie ypač kokybiškos kavos auginimo ir  už tai gaunantys geresnę kainą,  taip pat  vartotojai,  galintys mėgautis išskirtine kava,  ir prisidėti  prie žaliosios  planetos išsaugojimo.

Pirmasis ORANG UTAN COFFEE projekto kavos pupelių derlius Europą pasiekė 2012 metais. „Buvau ragavęs šiosSumatros ukininkas kavos, ji man pasirodė ypatingo skonio. Ypatinga ir mintis: visi mes gyvename toje pačioje planetoje, visi vartojame. Kažkam reikia muilo, dėl jo kiti kerta atogrąžų miškus, sodina aliejui skirtas palmes. Taip, Indonezija toli, tačiau iš tiesų mes visi esame susiję ilga grandine“, – sako D.Vėželis. 1,50 euro nuo kiekvieno žalios kavos kilogramo grįš atgal į Indoneziją. 50 centų atiteks  ūkininkams, 50 centų –  orangutanų klinikai ir 50 centų Sumatros miškų išsaugojimo programai. ORANG UTAN COFFEE projektas D. Vėželiui yra  ne tik kavos skonį papildanti graži istorija, bet ir socialinės atsakomybės projektas. „Kava – tik vienas iš didžiulės problemos sprendimo būdų, – sako verslininkas. – Į Sumatrą keliavau ne orangutanų pasižiūrėti, o įsigilinti į tai, kas vyksta, kam panaudojami pinigai“.

„Kavamedžiai auga aukščiau, beveik kilometro aukštyje, orangutanų plotai – gerokai žemiau, jie vieni kitiems netrukdo.   Salos temperatūra, turtingas dirvožemis, drėgmė ir rankų darbas apsprendžia ypatingą, specifinį Sumatros kavos skonį. Nedideles plantacijas turintys ūkininkai patys kavos uogas IMG_9672renka, patys išspaudžia sėklas, po to jas deda į maišelius, 12 valandų fermentuoja, plauna, vėliau džiovina,
skuta ir vėl džiovina. Pamatęs tamsios, pilkšvai žalios spalvos pupeles iškart gali pasakyti, kad jos iš Sumatros. Orangutanų kava ypatingai prižiūrima, užtat ji – aukščiausios rūšies. Tokia ir atkeliauja į Lietuvą“, – sako ORANG UTAN COFFEE kavos namų įkūrėjas.
Į orangutanų prieglaudą Bukit Lawango kaime D.Vėželis atvyko visai netrukus po Holivudo žvaigždės Leonardo Di Caprio vizito. Aktorius skyrė 2 milijonus JAV dolerių nykstančiai orangutanų aplinkai – atogrąžų miškams. „Orangutanų istorijos nori nenori paliečia, kai vykau ten mano mintys buvo vienos, kai grįžau, galvoju apie tai, kokia svarbi mums visiems yra planeta. Pagalvokime apie tai, gerdami orangutanų kavą“, – siūlo verslininkas.

VERO CAFE kavos barų tinklas yra pirmasis Lietuvoje, dalyvaujantis socialinės kavos projekte.

Apie projektą www.orangutan.coffee

Kavos srautas